Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 04.01.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.
- 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.
- Mam pytanie dot. ZC-299 – co gdy wystawione/otrzymane jest w grudniu, a VAT opłaciliśmy w styczniu?
- Wystawiam faktury dla moich klientów i wysyłam na e-mail każdego z nich. Na tej podstawie otrzymuję należność. Jak będzie wyglądać w momencie obowiązywania KSeF regulowanie ww. należności (np. zwolnieni z VAT)?
- Czy sklep jubilerski może być na ryczałcie?
- Dofinansowanie okularów dla pracownika, faktura na firmę (wskazanie w treści pracownika) – czy faktura na pracownika? Jeżeli na firmę, to czy można od części finansowanej odliczyć VAT?
- Gastronomia, handel – od 1 stycznia 2024 r. mamy nowe obowiązki względem opłat za plastiki. Jaka jest tutaj podstawa opodatkowania VAT? Zgodnie ze sprzedawanym towarem? Czy opłata za opakowanie ma być osobną pozycją na paragonie?
- Czy działalność PKD 01.43.Z – chód i hodowla koni (w tym produkcja nasienia ogierów) – może być na ryczałcie i czy 8,5% jest poprawną stawką?
- JDG zamierza sprzedawać stal na terytorium Niemiec, firma zgłoszona do VAT-UE. Skoro to sprzedaż bez usługi, to stosuję stawkę 0%? Stal zakupywana jest w Polsce i wywożona do Niemiec – nie ma obowiązku rejestracji w Niemczech?
- Umowa pożyczki dla wspólnika przed wejściem do CIT-8E, wypłata pierwszej transzy pożyczki przed wejściem, wypłata drugiej transzy już po wejściu do CIT-8E – czy należy ją opodatkować?
- Pani fizjoterapeutka świadczy usługi na rzecz osób fizycznych, wizyty są rezerwowane i zanim do nich dojdzie – opłacone. Czy ewidencjonować to na kasie w momencie wpłaty środków, czy też nie nabijać i np. wystawić rachunek/fakturę do celów ewidencji przychodu?
- CIT estoński, faktura wystawiona 2023-08-31, wpływa do firmy 2023-12-31 (dotyczy wydatków niezwiązanych z działalnością) – kiedy powinno się opodatkować?
- Rozliczenie na ryczałcie, amortyzacja nieruchomości wg najniższej stawki, bo i tak nie idzie w koszty. Czy przy zmianie formy opodatkowania na podatek liniowy można od tego nowego roku przyjąć dla nieruchomości najwyższą stawkę amortyzacji?
- Faktura za zarządzanie www i sklepem internetowym wystawiona 31.12.2023 r. przez podatnika unijnego w Czechach za miesiące 11.2023 i 12.2023 – czy trzeba podzielić i korygować listopad i tam ująć import usług?
- Zakup książek, faktura zakupowa wystawiona na 23% VAT – czy można odliczyć cały VAT? Czy następnie można sprzedawać książki na stawce 5%?
- Faktura w EUR sprzedaż 12.12.2023, wystawienie faktury 15.12.2023 – czy może być jeden kurs EUR?
- Nierozliczona należność rosyjska. Czy można zaliczyć w koszty podatkowe? Koszty procesowe nie przewyższają należności, ale żadna kancelaria nie chce się podjąć takiego postępowania.
- JDG przekroczyła obrót 2 mln euro – czy ma obowiązek powiadomić US o przejściu od 2024 r. na pełne księgi?
- JDG korzystająca ze zwolnienia z VAT świadczy usługi spawania (nie dotyczy nieruchomości) na terenie Holandii. Czy oprócz składania podsumowania VAT-UE ma obowiązek złożenia innej deklaracji?
- Zakup przyczepy ciężarowej przez krajową sp. z o.o. od firmy niemieckiej. Jakie są obowiązki w ramach WNT?
- Dokument celny ZC-299 z 29.12.2023 r., zapłata należności celnych (VAT i cło) – 29.12.2023 r.
Przyjęcie towaru na magazyn – styczeń 2024 r. W jaki sposób i w jakim okresie ująć to w księgach? - Spółka założyła konto na Ebay. W danych nie podała NIP. Wystawiono fakturę za obsługę z VAT 23%. W danych jest niekompletna nazwa firmy, adres ok, bez NIP-u. Nie wystawią korekty. Czy należy wykazać import usług i naliczyć VAT od brutto?
- Spółka otrzymała pożyczkę od spółki powiązanej (zagranicznej UE), 18.12.2023 r. otrzymała fakturę za odsetki za rok 2023 z terminem płatności na styczeń 2024 r. – w którym miesiącu należy wykazać import usług?
- Czy przy wynajmie mieszkań, które są współwłasnością małżonków, mogą się oni podzielić rozliczeniem z przychodu dowolnie? Czy powinno być 50/50 u każdego lub całość u jednego?
- Fotowoltaika – otrzymałam fakturę z Tauron, kwota do zapłaty pomniejszona jest o depozyt prosumencki, nie mą żadnych innych informacji o ilości energii wprowadzonej do sieci ani cenie. Czy jest to przychód podatkowy, czy należy wystawić fakturę sprzedaży z VAT, z jaką stawką i z jaką datą?
- Spółka ma 2 samochody. Zatankowany został pierwszy, pomyłkowo na fakturze jest nr rejestracyjny drugiego. Czy możemy to skorygować notą korygującą?
- Prowizja od niewykorzystanej części kredytu. Czy powinna być opodatkowana CIT estońskim?
- Spółka najmuje dodatkowy lokal dla pracowników biurowych. Nie jest prowadzona tam sprzedaż towarów. Czy adres ten należy zgłosić na NIP-8?
- Spółka opłaciła zaliczkę 100% na zakup płytek do wynajmowanych lokali. Otrzymaliśmy fakturę zaliczkową. Nie będzie faktury końcowej. Na podstawie jakich dokumentów można ująć koszty podatkowe? Dostawy płytek są co miesiąc.
Katarzyna Wojtowicz-Janicka
doradca podatkowy, radca prawny
Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.
Paweł Łabno
doradca podatkowy
Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.
Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: