Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (28.02.2024)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 28.02.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.

  • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Prowadzący doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

  1. Czy przy umowie cywilnoprawnej z kontrahentem spoza UE, gdzie jest pobierany podatek u źródła, również wykazuje się import usług?
  2. Zakup zegarka dla pracownika, który odchodzi na emeryturę – jak wygląda kwestia VAT, kosztów pracodawcy i przychodu pracownika?
  3. Zakupiliśmy od naszego dostawcy z Włoch dostęp do platformy, z której korzystają nasi handlowcy – sprawdzają ceny, pobierają faktury. Czy taki wydatek wymaga pobrania podatku u źródła?
  4. Jeden ze wspólników chce wnieść do nowej, wieloosobowej spółki z o.o. aport na poczet wkładu na kapitał podstawowy. Czy spółka będzie mogła płacić 9% CIT?
  5. Co powinno się zrobić z wydatkami z konta, do których nie ma dokumentów? Spółka jest na CIT estońskim. Prezes nie zamierza zwrócić środków na konto. Cześć wydatków jest związana z działalnością, jednak prezes ma problem z uzyskaniem faktur – np. import usług za użytkowanie platform internetowych z krajów UE, inne nie są sklasyfikowane. Czy powinny zostać opodatkowane CIT estońskim? Na jakich kontach księgowych ująć te wydatki? Np. faktura bez danych nabywcy, wystawiona na nick na portalu internetowym. Prezes potwierdza związek z prowadzoną działalnością.
  6. Czy dla podmiotów na CIT estońskim sprawozdanie finansowe powinno zawierać jakieś szczególne informacje? Czy tak jak przy zwykłym CIT, jedynie informacja w Nocie „Rozliczenie różnic podstawy opodatkowania a WF”?
  7. ZUS przekwalifikował umowy zlecenia na umowy o pracę. Firma płaci zaległe składki społeczne, zdrowotną, FP+FGŚP  (część pracownika i pracodawcy). Czy zapłacone składki są kosztem podatkowym dla tej firmy?
  8. Uchwała o rozpoczęciu likwidacji z dniem 31.01.2024 r. Czy sprawozdanie za 2024 r. powinno być sporządzone do 30.01.204 r. czy do 31.01.2024 r.? Co zrobić z fakturą kosztową wystawioną 31.01.2024 r.?
  9. Czy należy rozpatrywać pobór WHT w sytuacji kompensaty odsetek od pożyczki udzielonej przez spółkę matkę z USA z fakturami sprzedaży usług przez spółkę córkę w Polsce? Czy jest to traktowane jak płatność transgraniczna? Czy posiadanie certyfikatu rezydencji spółki matki zwalnia transakcję w WHT?
  10. Czy w deklaracji CIT-8ST za rok 2023 w części D należy podać liczbę osób zatrudnionych wg stanu na 31.12.2023 r. czy 31.12.2022 r.? Jeżeli w gminie pracownik pracował tylko część roku i na 31.12 spółka już nie prowadzi tam działalności, to należy taką gminę ująć w części E?
  11. Spółka z o.o. wynajęła na 3 miesiące samochód ciężarowy. Nie ma wpisu PKD w KRS. Czy brak wpisu przy wynajmie incydentalnym wywołuje jakiekolwiek konsekwencje podatkowe/prawne? Co w przypadku wynajmu długoterminowego?
  12. Magazyn Call Of Stock w Niemczech. Towar zaginął na magazynie i odnalazł się, ale po upływie 12 miesięcy od przesunięcia. Następnie został sprzedany nabywcy. Czy to oznacza, że należałoby go opodatkować do WDT w dniu upływu 12 miesięcy oraz wykazać też nietransakcyjne WNT na terenie Niemiec?
  13. VAT naliczony – nasz kontrahent 31.01.2024 r. zamknął działalność i został wyrejestrowany z VAT. W dniu 08.02.2024 r. wystawił korektę na plus z uwagi na błędną wartość faktury pierwotnej za okres 01/24. Czy możemy odliczyć VAT z faktury korygującej? US twierdzi, że nie można odliczyć VAT z faktury kosztowej korygującej, jeśli kontrahent ją wystawił po zamknięciu działalności (brak statusu VAT czynny). Czy kontrahent powinien wystawić korektę danych na datę wystawienia korekty?
  14. Spółka z o.o. zakupiła samochód w USA (faktura samochód + transport do Holandii) – 10.2023 r., faktura za odprawę celną i dokument SAD (w Holandii) – opłacone tylko cło (bez VAT) 01.2024 r., faktura za lawetę do Polski data zakończenia usługi 1.02.2024 r. Jak po kolei ująć taką transakcję? Co z VAT-23? Od jakiej wartości?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: