Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 07.08.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.
- 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.
- Czy jeśli spółka z o.o. podlegająca badaniu sprawozdania finansowego księguje w koszty jednorazowo pierwszą ratę leasingową (opłatę wstępną), która jest znacząco większa od pozostałych, to czy jest to poprawne? Czy należy koszt rozliczyć w czasie? Czy w pierwszym przypadku nie należy tego zgłosić do urzędu skarbowego?
- Jaka stawka VAT obowiązuje przy sprzedaży lodów na wynos: 5% jako towar w wafelku czy 8% jako usługa?
- Agent nieruchomości chce świadczyć usługi analizy stanu obiektów dla klientów, którzy chcą sprzedać lub kupić nieruchomość, ale nie korzystają z pełnej usługi pośrednictwa. Czy zachodzi ryzyko uznania tego za usługi doradcze (agent nie jest podatnikiem VAT)?
- Czy data obowiązku podatkowego dla faktur korygujących za wszystkie media (mam pewność co do energii) odnosi się do momentu powzięcia informacji o udzielonym upuście, tj. do daty, kiedy pierwszy raz dowiedziałam się o rabacie i jego wysokości?
- Faktura zbiorcza za paliwo ma datę wystawienia 1.08.2024, a daty wykonania usługi to 16.07.2024 i 18.07.2024. W jakiej dacie należy zaksięgować tę fakturę w rejestrze VAT i w kosztach uzyskania przychodu?
- Faktura korygująca sprzedaż w przypadku zwrotu towaru: czy kurs do VAT stosujemy według faktury pierwotnej, czy traktujemy to jako nowe zdarzenie gospodarcze i stosujemy kurs z daty wystawienia korekty?
- Czy przepisy AML (muszą stosować podmioty, które wynajmują lokale użytkowe przedsiębiorcom? Przedsiębiorcy rejestrują swoje działalności pod tymi adresami (nie są to adresy wirtualne).
- Faktura za usługę doradztwa wskazuje w opisie błędny miesiąc – sierpień zamiast lipca. Klient wystawił korektę faktury: było 08/2024, a powinno być 07/2024. Wartość netto, VAT i brutto nie ulegają zmianie. Czy w JPK_VAT powinny być wykazane zarówno faktura, jak i korekta, mimo że kwoty nie ulegają zmianie?
- Czy można odliczyć VAT od zakupu piwa bezalkoholowego, kupionego w ramach napojów (poczęstunku) na szkolenie handlowe organizowane dla pracowników i kontrahentów w oddziale firmy handlowej?
- Spółka nabywa usługę przechowywania kodu źródłowego na okres 08.2024-08.2025 (przekazuje kod programu do depozytu dla podmiotu trzeciego; w razie upadłości spółki kod otrzyma klient – nabywca). Koszt w całości przenosi na nabywcę usługi, doliczając marżę. Czy jest to koszt bezpośredni?
- Umowa B2B i rozliczanie kosztów wyjazdu służbowego: współpracownik bierze faktury na siebie albo bezpośrednio na spółkę. Czy współpracownik może za wydatki związane z delegacją płacić kartą płatniczą spółki?
- Adres na fakturze do paragonu (sprzedaż dla konsumenta – faktura uproszczona) można poprawić fakturą korygującą lub notą korygującą. Co w przypadku, jeśli całość danych jest błędna (źle wystawiono fakturę)?
- Kiedy należy zgłosić się do rejestru VAT? Prowadzę mały sklepik, mam prawie 200 tys. zł przychodu. Czy powinienem zgłosić się dzień przed przewidywanym przekroczeniem limitu, jeśli wiem, że tego dnia będzie spora sprzedaż i przekroczę próg?
- Pytania dotyczą samochodu osobowego wykorzystywanego w 50% do celów działalności gospodarczej: Czy od faktury zakupu można odliczyć 50% VAT? Czy należy dokonać wyceny wartości rynkowej pojazdu? Czy koszty eksploatacji podlegają limitowaniu w proporcji 75% KUP / 25% NKUP?
- Zakupiliśmy towar z Chin. Ładunek został rozformowany wewnątrz terminala kontenerowego w Gdyni. Za tę część operacji otrzymaliśmy fakturę za opłaty za obsługę terminala, załadunek i magazynowanie z VAT 0%. Czy powinniśmy wykazać import usług?
- Pytanie odnośnie do sygnalistów: jesteśmy spółką handlową, ale wykonujemy także usługi księgowe wyłącznie dla podmiotów powiązanych. Posiadamy licencję na program dla biur rachunkowych, opłacamy polisę OC itd. Czy rozumiem poprawnie, że przepisy dotyczące sygnalistów stosujemy już od pierwszego pracownika?
- Spółka z o.o. kupiła działkę pod budowę hali produkcyjnej. Na razie nic się na działce nie dzieje, spółka płaci podatek rolny. Od jakiego stopnia zaawansowania prac budowlanych będzie naliczany podatek od nieruchomości?
- Spółka opłaciła bilety lotnicze i nocleg kontrahentowi, z którym odbyto wizytę w zagranicznej fabryce, z której nabywane są maszyny następnie sprzedawane na rynku polskim. Czy wydatek poniesiony na tego kontrahenta stanowi koszt uzyskania przychodu (KUP)?
- Ulga na złe długi w VAT: została wystawiona faktura za naprawę samochodu. Odliczyliśmy 50% VAT. Zapłaciliśmy w terminie 50% kwoty faktury. Resztę ma pokryć ubezpieczyciel, który swojej części jeszcze nie uregulował (nie uznaje takiej kwoty). Czy musimy korygować odliczony VAT?
- Świadczę usługi instalacyjne na nieruchomościach w krajach UE. Czy jestem zobowiązany do składania deklaracji VAT-UE, pomimo posiadania zwolnienia podmiotowego w kraju?
- Przy kredycie udzielonym w walucie obcej i spłacie również w walucie obcej powstają różnice kursowe. Czy stanowią one przychody/koszty podatkowe? Czy może nie stanowią kosztów uzyskania przychodów i są to przychody niepodatkowe?
- Pojazd został wycofany z jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), a następnie ten sam pojazd, już jako prywatny, był wykorzystywany w JDG z rozliczaniem 20% kosztów. Czy w momencie sprzedaży samochodu liczymy 6 lat od wycofania z JDG? Czy wykorzystywanie samochodu prywatnego w JDG ma jakieś znaczenie przy późniejszej sprzedaży pojazdu?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka
doradca podatkowy, radca prawny
Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.
Paweł Łabno
doradca podatkowy
Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.
Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: