Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (05.09.2024)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 05.09.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.

  • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

  1. Co jeśli sprzedaż usługi nastąpiła ze stawką 23%, a powinna być ze zwolnieniem? Sprzedawca odprowadził VAT należny, a nabywca go odliczył. A co jeśli faktura jest ze stawką 23%, a nabywca nie wie, że powinna być zwolniona? Mało kto weryfikuje stawki przy swoim zakupie, licząc na to, że zrobił to sprzedawca. Albo inna sytuacja: nabywca był mądry i zweryfikował sam, że powinna być zwolniona i VAT-u nie odliczyć, mimo że VAT na fakturze był. Co wtedy z tym VAT-em? KUP czy NKUP?
  2. Faktura od leasingodawcy za udzielenie organom ścigania informacji dotyczących mandatu. Brak możliwości odliczenia VAT? NKUP - koszty niezwiązane z przychodami?
  3. Czy opłata za użytkowanie wieczyste za dany rok jest kosztem pośrednim i powinnam ją ująć w KUP w dniu poniesienia kosztu? Czy wielkim błędem jest, jeżeli była rozliczana w czasie?
  4. Czy sprzedaż działek zalesionych rządzi się jakimiś innymi prawami, jeśli chodzi o VAT? Co jeśli na jedną działkę składa się zarówno las, jak i teren niezalesiony budowlany?
  5. Polski podatnik VAT UE kupił subskrypcję do VPN od podatnika VAT UE z Holandii. Faktura została wystawiona z naliczonym polskim VAT-em 23%. Czy polski podatnik powinien rozliczyć tę fakturę jako import usług, ale VAT liczymy od kwoty brutto?
  6. Na fakturze sprzedaży mam pozycje: "Usługa załadunku i dostawy pospółki z kopalni do odbiorcy na jego zamówienie" oraz "wynajem samochodów ciężarowych". Czy należy oznaczyć fakturę GTU_13 i czy jest ona prawidłowo wystawiona?
  7. Sp. z o.o. wystawiła fakturę zaliczkową opłaconą w maju na prace informatyczne wykonane w maju, ale zgodnie z umową odbiór prac jest na podstawie protokołu odbioru. Faktura sprzedaży wystawiona w dniu podpisania protokołu.
  8. Protokół podpisany w lipcu, prace odebrane w lipcu. Kiedy ująć to w podatku dochodowym?
  9. Faktura za licencję na program komputerowy za IV kwartał 2024 wystawiona 28.08.2024 z datą sprzedaży 31.12.2024, zapłaciłam w sierpniu 2024. Czy VAT mogę odliczyć w sierpniu 2024?
  10. JPK_CIT - czy pierwsze wysłanie za rok 2025 nastąpi do 30 marca 2026? Przychody < 50 mln.
  11. JDG a najem prywatny. Czy w JPK należy wykazywać najem ze stawką zw., pomimo że lokal nie jest wprowadzony w ŚT w działalności? Czy należy to wprowadzić fakturą wewnętrzną? Jeśli nie wystawiamy faktur, to czy wykazujemy to w dacie sprzedaży, czy pod datą faktycznego wpływu środków?
  12. Montaż zamków elektronicznych w 90 apartamentach, koszt jednostkowy ok. 600 zł/szt. (faktura na 8500 zł, faktura na 11 600 zł itp.). Czy traktować to jako komplet i ŚT, czy jednorazowo jako koszt?
  13. Czy od zakupu roweru elektrycznego trzeba złożyć VAT-23?
  14. Wykonanie robót budowlanych: protokół odbioru robót, potwierdzający wykonanie prac w terminie 30.08.2024, podpisany elektronicznie 02.09.2024 przez członków komisji. Faktura wystawiona 02.09.2024 z datą wykonania usługi 30.08.2024. VAT rozliczamy we wrześniu, podatek dochodowy w sierpniu – prawidłowo?
  15. Czy o tym, że wprowadzimy procedurę wewnętrzną dotyczącą sygnalistów, powinniśmy poinformować dotychczasowych klientów? Czy powinniśmy wysłać im kopie tej procedury?
  16. Najem krótkoterminowy: czy przychód należy ująć w momencie wpływu środków na konto od Booking, czy zgodnie z zestawieniem od Booking, które wykazuje najem z całego miesiąca, ale przelew środków następuje z opóźnieniem?
  17. E-doręczenia: czy przepisy na pewno wchodzą w życie od 01.01.2025 dla firm zarejestrowanych w KRS?
  18. 26.08.2024 spółka z o.o. zapłaciła zaliczkę na 100% zamówienia w USD z rachunku PLN. Dostawca otrzymał ją 28.08.2024. Spółka otrzymała fakturę zaliczkową z datą wystawienia 29.08.2024, sprzedaży 28.08.2024. Jaki kurs przyjąć do księgowania zaliczki, jaki do faktury końcowej (VAT, CIT)?
  19. Sprzedaż samochodu osobowego będącego w majątku prywatnym, ale wykorzystywanego w JDG i VAT odliczany w 50% jako cele mieszane. Sprzedaż na umowę kupna-sprzedaży. Czy trzeba korygować odliczany VAT lub naliczyć należny VAT dokumentem wewnętrznym w jakiejś proporcji? Czy nie ma obowiązku podatkowego VAT przy sprzedaży? A czy można zrobić wycofanie z działalności tego samochodu i użytkowanie tylko do celów prywatnych, i wówczas sprzedaż nie będzie podlegała VAT-owi? Czy jest jakiś okres karencji na taką czynność do momentu sprzedaży? Dodam, że auto było kupione prywatnie 11 lat temu i użytkowane jest od 3 lat w JDG.
  20. Sprzedaż towaru osobie prywatnej. Wysyłka kurierem jest darmowa. W przypadku zwrotu chcemy obciążyć klienta kosztami odsyłki towaru. Czy musimy wystawić fakturę korygującą do zera na towar i fakturę sprzedaży za koszty wysyłki? Jeśli tak, to czy możemy korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: