Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (02.10.2024)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 02.10.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.

  • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

  1. Czy JDG z kodem PKD 90.01.Z (usługi związane z odtwarzaniem muzyki na imprezach okolicznościowych, DJ), będąca czynnym podatnikiem VAT, może skorzystać ze zwolnienia z art. 43, a jeśli nie, to jaka stawka VAT obowiązuje?
  2. W przypadku gdy zaliczka obejmowała całą wartość, czy wtedy wystawiam fakturę ze stawką ZW, mimo że jestem już podatnikiem VAT?
  3. Wartość rynkowa darowizny w CIT (doprecyzowanie): Jeśli przekazujemy darowiznę do fundacji, to czy bierzemy pod uwagę wartość rynkową hurtową, czy wartość rynkową detaliczną? W naszej firmie mamy różne ceny dla sprzedaży detalicznej i hurtowej.
  4. Targi w tej samej miejscowości co zakład pracy – pracownicy obsługujący stoisko zakupili posiłek w godzinach pracy. Czy wydatek ten można zaliczyć do kosztów? Spółka jest na CIT estońskim.
  5. Faktury zaliczkowe zostały wystawione w momencie zwolnienia z VAT. Faktury końcowe wystawiono w momencie, gdy podatnik przekroczył próg zwolnienia z VAT i stał się czynnym podatnikiem VAT. Czy faktury końcowe w takiej sytuacji powinny zawierać podatek VAT, czy nie?
  6. Czy fakturę pro forma na zaliczkę za dostawę materiałów można opłacić z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności (split payment)?
  7. Zakup samochodu ciężarowego - WNT w sierpniu, odliczono 50% VAT. We wrześniu wykonano przegląd i otrzymano zaświadczenie VAT-1. Czy od września można odliczać 100% VAT od zakupów? Czy trzeba zgłosić pojazd na druku VAT-26?
  8. Przedsiębiorca współpracuje z innymi przedsiębiorcami w zakresie usług budowlanych. Zapewnia im ubrania robocze. Czy może ująć ten wydatek w kosztach uzyskania przychodów oraz odliczyć VAT?
  9. Czy usługa budowlana świadczona przez polskiego podatnika na terytorium UE powinna być wykazana w poz. 12 deklaracji JPK_V7 "w tym świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy" oraz w informacji VAT-UE jako wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług?
  10. Czy podmiot świadczący usługi gastronomiczne może sprzedawać swoim pracownikom posiłki za 1,00 zł?
  11. Spółka matka sprzedała nam kilka laptopów. Dokonała instalacji programów i zabezpieczeń, ponieważ laptopy są przekazywane pracownikom do pracy. Mam tylko fakturę i potwierdzenie zapłaty za nią. Czy to wystarczy? Jak mogę udowodnić WNT?
  12. Czy wydatek według faktury, jaką przedkłada prezes za usługę gastronomiczną z opisem "spotkanie z kontrahentem", bez dokładnego opisu, z jakim kontrahentem, i tym samym bez możliwości weryfikacji, czy jest to kontrahent powiązany udziałowo czy nie, podlega rozliczeniu w estońskim CIT?
  13. Czy kawa, herbata, mleko i napoje są kosztem uzyskania przychodu (KUP) i czy można odliczyć od nich VAT? Produkty te są dostępne w kuchniach ogólnozakładowych, a wydatki są ponoszone ze środków obrotowych.
  14. Kupujemy towar od polskiego kontrahenta na morzu i transakcja ta nie podlega ustawie o VAT. Czy jeżeli nasza spółka sprzeda ten sam towar, jeszcze na morzu, kontrahentowi z UE, to nadal będzie to transakcja niepodlegająca opodatkowaniu na gruncie ustawy o VAT?
  15. JDG prowadzi cukiernię, sam wypieka ciasta i torty. W ramach swojej działalności bezpłatnie przekazuje tort Polskiemu Związkowi Emerytów. Jak rozliczyć to w kontekście VAT i PIT-5L?
  16. Czy wspólnicy mogą ustanowić pełnomocnika oraz w pełnomocnictwie przyznać mu zwrot kosztów z tytułu podróży służbowych, takich jak diety, opłaty za przelot samolotem, przejazdy taksówkami, pobyt w hotelu i wyżywienie? Czy będzie zgodne z prawem niezatrudnianie takiego pełnomocnika, jeśli nie będzie on pobierał żadnego wynagrodzenia za prace wykonywane na rzecz spółki cywilnej (wyjazdy okazjonalne)? Czy w związku z brakiem zatrudnienia spółka nie naruszy obowiązków wynikających z przepisów ZUS w zakresie składek? Pełnomocnik nie otrzymuje wynagrodzenia.
  17. Import opakowań z Chin. Faktura kontrahenta z 30.05 o numerze 20, kolejna faktura tego samego kontrahenta z 30.09 również o numerze 20. Faktury ujęte w dokumencie SAD. Czy mogą być dwie faktury od jednego kontrahenta z Chin o takim samym numerze, ale z różnych dat?
  18. Firma na CIT estońskim z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) sfinansowała imprezę integracyjną, osobno alkohol na imprezę oraz nocleg dla kilku pracowników po imprezie. Czy w takim przypadku powinno się zwrócić na coś szczególną uwagę?
  19. Zaliczki przy eksporcie: jeżeli zaliczka wpłynęła w styczniu, to mamy 6 miesięcy na wysyłkę i udokumentowanie. Jeżeli towar zostanie wysłany w marcu, to czy w przypadku, gdy IE-599 nie dotrze do 25 maja, powinnam skorygować zaliczkę według stawki krajowej, czy mogę poczekać do końca lipca?
  20. Spółka na CIT estońskim zorganizowała spotkanie zarządu spółki z zagranicznymi kontrahentami. Spółka poniosła koszty usługi gastronomicznej (kolacja w restauracji) i noclegu dla kontrahentów. Czy te wydatki traktujemy jako reprezentację i czy opodatkowujemy je estońskim CIT?
  21. Czy na fakturze dokumentującej sprzedaż WDT lub eksport towarów powinna być umieszczona adnotacja "Odwrotne obciążenie - Reverse Charge"?
  22. Darowizna towarów handlowych dla powodzian: Będziemy stosować stawkę 0% (spełnione warunki). Czy VAT naliczony pozostaje do odliczenia? (Towary były zakupione do odsprzedaży).
  23. Sprzedaż samochodu osobowego, stanowiącego środek trwały firmy, osobie fizycznej. Podatnik świadczy usługi taxi i posiada kasę fiskalną. Czy sprzedaż samochodu osobie fizycznej powinna być zaewidencjonowana przy użyciu kasy fiskalnej, czy wystarczy sama faktura? Samochód będzie sprzedany za gotówkę.
  24. Spółka z o.o. - 2 współwłaścicieli po 1/2 udziałów. Oboje są również członkami zarządu. Jeden z właścicieli zawarł umowę ze spółką w ramach JDG (podatek liniowy) - udostępnienie składnika majątku. Co miesiąc otrzymuje środki od spółki. Czy dla spółki jest to KUP, czy trzeba wyłączyć z KUP zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT?
  25. CIT i VAT: Darowizna naszego towaru handlowego – odzieży dla powodzian (poprzez Caritas). Ilość to 500 sztuk. Czy do określenia wartości rynkowej darowizny należy uwzględnić ceny hurtowe czy detaliczne?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 19 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 21 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: