Podatki: Wy pytacie, my odpowiadamy – VAT/CIT/PIT (16.10.2024)

Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 16.10.2024 r.
Czas trwania: 1 godz.

  • 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Tematyka: VAT CIT PIT

Doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.

  1. Faktura VAT: zakupy od kontrahenta unijnego z NIP-em polskim. Czy można odliczyć VAT?
  2. Czy pracownik, który podczas delegacji zagranicznej ma zapewnione pełne wyżywienie, zakwaterowanie i przejazdy, powinien otrzymać dietę?
  3. Zakup odkurzacza od firmy czeskiej (aktywny podatnik UE). Faktura wystawiona w walucie PLN z ich podatkiem VAT 21% (czeskim). Pytania: 1. Czy stosujemy odwrotne obciążenie, czy mogę odliczyć ten VAT? 2. Czy zaliczyć zakup w kwocie brutto? 3. Czy do kosztów zaliczamy za ten odkurzacz całość razem z czeskim VAT-em?
  4. Osoba prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) o PKD 85.59 i wykłada na uczelni. Na jakiej podstawie może korzystać ze zwolnienia z VAT?
  5. Spółka chce sprzedać uszkodzony środek trwały (zmywarkę laboratoryjną) powiązanej spółce matce za symboliczną kwotę 1,00 zł. Cena jest uzasadniona nieopłacalną ceną naprawy/utylizacji. Czy jest to wystarczające uzasadnienie, by sprzedać podmiotowi powiązanemu środek trwały poniżej ceny rynkowej?
  6. Włoch prowadzący działalność gospodarczą w Polsce świadczy usługi informatyczne dla spółki, która ma siedzibę w Londynie, ale oddział w Warszawie. Faktura będzie wystawiana na spółkę w Wielkiej Brytanii. Jaka stawka VAT powinna być zastosowana na fakturze? Czy będzie to "np." (niepodlegające opodatkowaniu)?
  7. VAT: Klient dokonuje zamówienia towaru w sklepie wysyłkowym. Wybiera odbiór w sklepie stacjonarnym. Przesyłka zostaje wysłana kurierem z centrali na wskazany adres klienta. Płatność na konto bankowe. Czy można korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej? A dostawa do paczkomatu w systemie wysyłkowym? Klient też wskazuje odbiór osobisty w danym punkcie.
  8. CIT: Firma nie prześle nam certyfikatu rezydencji. Musimy zapłacić podatek u źródła. Nie ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czy podatek musi być naliczony od kwoty ubruttowionej? Czy podatek będzie stanowił koszt NKUP?
  9. Delegacje – pracownik był w weekend poza miejscem zamieszkania i siedzibą firmy. Chce rozpocząć delegację z tego miejsca, jest zgoda pracodawcy. Czy dojazd na lotnisko jest KUP, czy podlega PIT?
  10. Klient zwrócił towar do firmy za pośrednictwem kuriera na koszt firmy. Chcemy tę usługę zrefakturować. Czy będzie zwolnienie z kasy fiskalnej?
  11. Delegacje – jeżeli hotel za nocleg za granicą przekracza limit z rozporządzenia, pracodawca wyraża na to zgodę. Czy koszt powyżej rozporządzenia jest KUP, czy nadwyżka podlega PIT? Czy ma znaczenie, czy faktura jest na pracownika czy na firmę?
  12. Szwedzka spółka zleca spółce polskiej usługi transportowe na trasach SE-SE, SE-NO, SE-BE. Spółka polska podzleca transport polskiemu przewoźnikowi i dostaje od niego fakturę za usługę. Z jakim VAT-em przewoźnik powinien wystawić fakturę w każdym z przypadków?
  13. Czy wydatek na zakup odzieży ochronnej dla zleceniobiorcy działającego na podstawie wpisu do CEiDG jest kosztem podatkowym?
  14. Faktura za ubezpieczenie auta osobowego w leasingu, na fakturze stawka zw. i np. z adnotacją "metoda kasowa". Czy w takim przypadku należy taką fakturę wykazać w JPK z atrybutem MK, czy ze względu na np. i zw. można jej nie wykazywać?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka

doradca podatkowy, radca prawny

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 18 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Paweł Łabno

doradca podatkowy

Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 20 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.

Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: