Nagranie szkolenia, które odbyło się w dniu 29.01.2025 r.
Czas trwania: 1 godz.
- 10:00-11:00 Sesja pytań i odpowiedzi
Doradcy podatkowi – Paweł Łabno oraz Katarzyna Wojtowicz-Janicka – odpowiadają na wybrane pytania uczestników dotyczące podatku VAT, CIT i PIT.
- Czy obowiązkowe składki członkowskie i OC przedsiębiorcy do Izby Inżynierów Budownictwa mogą stanowić KUP, a jeśli tak – czy w momencie dokonania przelewu? Czy jako dokument księgowy wystarczy potwierdzenie przelewu?
- Faktura za najem wystawiona w grudniu 2024 za styczeń 2025 – czy przychód podatkowy należy rozpoznać w grudniu 2024, a bilansowo ująć w styczniu 2025?
- Spółka posiada zobowiązania z tytułu pożyczek w spółce likwidowanej (TP), nie było umorzeń długu ani porozumień, a wpis o likwidacji w KRS jeszcze nie nastąpił – co z przychodem u dłużnika? Czy powstaje przychód podatkowy?
- Psycholog ma firmową stronę www, w związku z którą otrzymuje faktury za hosting od firmy amerykańskiej – czy obowiązuje go WHT, a jeśli tak, jaka stawka i czy uzyskanie certyfikatu rezydencji coś zmienia?
- Food truck jako środek trwały jest kompletny i zdatny do użytku, ale teren, na którym ma funkcjonować, nie jest jeszcze gotowy – czy w tej sytuacji należy wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i rozpocząć amortyzację, czy poczekać, aż teren będzie gotowy do użytkowania?
- W styczniu złożono korektę ZUS DRA za październik poprzedniego roku, w wyniku której powstała nadpłata w ZUS – czy można z dniem złożenia korekty uznać, że nadpłata jest zaliczona na bieżące składki i w tym samym dniu przyjąć je za zapłacone oraz ująć w KUP?
- Firma ma obowiązek ewidencjonowania wszystkich transakcji na kasie, jednak zdarzyło się kilka sytuacji, w których klient zapłacił kartą, a nie wystawiono paragonu – skorygowano to w kolejnym miesiącu i sprzedaż została ujęta poprawnie. Czy firma powinna złożyć czynny żal, a jeśli tak – czy wystarczy jedno zgłoszenie w odniesieniu do wszystkich takich przypadków?
- Czy należy składać informację podsumowującą VAT-UE w przypadku, gdy w danym okresie rozliczeniowym nie dokonano żadnych transakcji wewnątrzwspólnotowych? Zgodnie z art. 100 ustawy o VAT obowiązek złożenia informacji podsumowującej dotyczy czynności dokonanych, jednak w praktyce spotyka się różne interpretacje urzędów skarbowych.
- Pytanie dotyczące e-doręczeń – czy przepisy obowiązują od 1 stycznia 2025? Pojawiła się informacja, że ostatecznie mają wejść w życie od 1 kwietnia 2025.
- Otrzymaliśmy duplikat faktury korygującej zakup towarów handlowych (zmniejszenie spowodowane błędem w ilości towaru). Pierwotna faktura została wystawiona 31 grudnia 2024, a duplikat 27 stycznia 2025 – kiedy ująć ją w podatku VAT i kiedy w podatku dochodowym?
- Serwis samochodowy zajmuje się wyłącznie usługami serwisowymi (m.in. wymianą oleju, filtrów, części), a części są odsprzedawane jako element wykonanej usługi – brak sprzedaży detalicznej i wysyłkowej samych części.
- Czy istnieje obowiązek rejestracji do VAT i jakie są obowiązki w zakresie stosowania kasy fiskalnej?
- Spółka z o.o. otrzymuje świadczenia niepieniężne od wspólników na podstawie art. 176 k.s.h. Wspólnicy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze (jeden na podatku liniowym, VAT; drugi na ryczałcie, bez VAT) wystawili faktury dla spółki w 2024, ale spółka zapłaciła za część usług w 2025 – czy w PIT-11 należy wykazać wszystkie przychody z tych faktur w „innych źródłach”, czy tylko te opłacone w 2024?
Katarzyna Wojtowicz-Janicka
doradca podatkowy, radca prawny
Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 19 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.
Paweł Łabno
doradca podatkowy
Wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka w Krakowie, od 21 lat zajmuje się prawem podatkowym, doradzając klientom i reprezentując ich przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi.
Ten produkt jest dostępny tylko w karnecie: